Найбільш відома і фатальна картина Рєпіна пов’язана з художником, останні 22 роки життя якого пройшли в Полтаві. Геній живопису, майстер побутового жанру, один із засновників Товариства пересувних художніх виставок Григорій Григорович Мясоєдов (1834-1911 рр.) у 1889 р. придбав у полтавському передмісті Павленках садибу з великим фруктовим садом, парком і ставком.
Григорій Григорович, за спогадами сучасників, був дуже прямолінійною людиною, мав нестерпний характер. Можливо, саме тому Рєпін й написав з Мясоєдова Івана Грозного у своїй картині «Іван Грозний вбиває свого сина» (також відома під назвою «Іван Грозний і син його Іван»).
До речі, у самого Мясоєдова не склалися відносини ні з першою, ні з другою дружиною та сином Іваном (майбутнім відомим художником). Колеги, які були знайомі з сімейними обставинами Григорія Григоровича, навіть жартували: мовляв, ну, а з кого ж ще писати царя-синоубійцю?
Взагалі, для образу Івана Грозного Рєпіну позували, окрім Мясоєдова, відразу 4 людини. Сюжет картини описує епізод з життя царя Івана IV Грозного, коли той під час сварки з сином Іваном забив його до смерті посохом. На ній зображений божевільний цар весь у сльозах, що у розкаянні тримає свого мертвого сина.
У картини, створеної в 1885 р., була теж непроста доля. Картину експонували на тринадцятій виставці «пересувників», а відтак її заборонили для показу. Меценату Павлу Третьякову, який придбав картину, заборонили допускати її на виставки та представляти публіці.
У 1913 р. на картину в Третьяковській галереї навіть було скоєно замах. Іконописець Абрам Балашов з криком «Досить крові» намагався знищити шедевр, шевським ножем пошкодивши обличчя персонажів. Нападник був відправлений в лікарню для душевнохворих. Хранитель галереї, дізнавшись про псування картини, кинувся під поїзд. Рєпіну та його учню спотворені обличчя довелося відновлювати практично заново, адже три порізи майже знищили полотно.
Немає коментарів:
Дописати коментар