середа, 1 листопада 2017 р.

Загадкове мистецтво Японії

«Вдивляйтесь в звичайне – і побачите несподівне, вдивляйтесь в негарне – побачите гарне, вдивляйтесь в просте – побачите складне, вдивляйтесь в мале – побачите Велике…». В цих словах виражена суть японського мистецтва.
До року Японії в Україні у відділі мистецтв ПОУНБ ім. І.П. Котляревського оформлена книжкова виставка «Мистецтво Японії», яку підготували провідні бібліотекарі Віра Саранцева та Наталія Прийма. 
На виставці представлені книги, альбоми, періодичні видання, репродукції, присвячені незвичайному і прекрасному, багатогранному і загадковому мистецтву «Країни Вранішнього Сонця». Японія – далека країна, яка не припиняє нас зачаровувати. Культура її для західної людини часто здається незбагненною. Хоча існують певні паралелі японських традицій та культури з культурою України. Це й глибоке національне коріння, а ще – духовний зміст.

Одним з найбільш древніх і вишуканих з японських видів мистецтв є живопис. Він характеризується широким розмаїттям жанрів і стилів. Для нього, як і для літератури, характерно відведення провідного місця природі.
Однією з галузей образотворчого мистецтва є каліграфія – мистецтво красивого письма. А каліграфічні роботи цінуються не менше, ніж роботи живопису. 
Не менш давнім видом мистецтва Японії є скульптура. Вона почала розвиватися з появою в країні буддизму. Найдавніша скульптура – дерев'яна статуя будди Амітабхи в храмі Дзенків-дзі. Як основний матеріал для скульптур здавна використовували дерево. Також скульптури робили з бронзи та інших металів.
Про шедеври японського дерев'яного зодчества чув весь світ. Вони споріднені з українськими.

Традиційно японським вважається мистецтво ікебани, яке японці перейняли у китайців та розвинули. Це мистецтво аранжування квітів, яким у наш час займаються в основному жінки, в давнину цим займалися виключно чоловіки-ченці. Є певний набір умовних знаків для того, щоб замалювати схему складання навіть самого складного виробу з паперу. Велику частину знаків ввів у практику в середині минулого століття Акіра Есідзава. Цей японський майстер вніс великий вклад в розвиток ікебани в сучасному світі.
Один з найкращих експертів з історії садів і ландшафтів Мішель Барідон писав: «Найзнаменитіші сади дзен періоду Муроматі показали, що Японія підняла мистецтво садів до вищого ступеня інтелектуальної вишуканості, що було можливо досягти». Японський сад виступає уособленням всесвіту. В японській культурі сад є високим мистецтвом, він тісно пов'язаний з мистецтвом каліграфії і живописом тушшю. 
Перший театр в Японії виник в епоху Камакура, коли в розташованій на морському узбережжі столиці всіма справами держави керував могутній сегунат. Це був всесвітньо відомий тепер театр масок. На початку епохи Токугава народився, розцвів і приніс чудові плоди перший демократичний театр Японії – Кабукі. 
Справжнім арт-обєктом, який до того ж можна вдягнути, є кімоно – традиційний одяг в Японії. Нам важко збагнути його вічний успіх та метафоричність орнаментів.
Усі бажаючі можуть відвідати книжкову виставку «Мистецтво Японії» з 1 по 30 листопада.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар