пʼятниця, 7 березня 2025 р.

Книжкова виставка «Тарас Шевченко – художник слова та пензля»

 «Шевченко –  великий український народний і національний художник-живописець, офортист, майстер рисунка, акварелі й сепії та перший український мистецтвознавець, погляди якого зберігають свою силу і в наш час».
                                                                                                                     В.І. Касіян


9 березня виповнюється 211 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), українського поета, художника, мислителя, громадського діяча.


Працівники відділу мистецтв підготували літературні джерела, в яких автори намагалися розкрити мистецьку особистість українського «Прометея» під назвою: «Тарас Шевченко – художник слова та пензля».

Паралельно до своєї літературної діяльності, Тарас Григорович активно займався і художньою.

На початку 1840-х років Шевченко починає створювати малюнки і картини в реалістичному плані, випереджаючи на цілі десятиріччя творчість художників-передвижників. 




Про це свідчать такі роботи, як олійна картина «Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці», сепія «Хлопчик з собакою в лісі», «Сліпа з дочкою», олійна картина «Катерина» тощо. 


У 1843 році художник створює в Україні цілий ряд офортів «Живописна Україна», завдання яких були дуже близькими до завдань, що ставив митець перед поезією. Шевченкові допомагало в цьому саме життя, передова література, що стала на захист поневоленого народу, насамперед його власна поетична творчість.



Шевченко як художник став на шлях правди, самостійно торуючи шляхи до нового, реалістичного мистецтва.

Іван Франко вважав однаковою мету обох видів мистецтв – і поезії, і малярства – відтворення зовнішнього світу та думок про нього. Але маляр це робить за допомогою ліній та фарб, а поет – за допомогою слів. Він прийшов до висновків при визначенні особливостей поезії та малярства, які полягають не в категоріях часу та простору, а в особливостях чуттєвих сприймань.

Зв'язок поезії та малярства блискуче висвітлений на прикладі унікального митця – Тараса Шевченка.



Немає коментарів:

Дописати коментар