Цей художник не мав професійної освіти, малював портрети простих людей на тлі звичайного для них сільського життя. Став відомим лише через 25 років після смерті. Сьогодні ж колекціонери пишаються його картинами у своїх збірках.
Чому він залишився в історії мистецтва поруч з видатними художниками? Чому твори митця, що в дитинстві внаслідок хвороби втратив слух і мову, стали знаковими для українського малярства?
Відповіді на ці запитання отримали відвідувачі арт-лекції з циклу «Видатні постаті культури та мистецтва», що мала назву «Чисте мистецтво майстра наївного живопису Полтавщини».
Присвячена вона була миргородському художнику-самоуку Григорію Ксьонзу, 145 років від дня народження якого ми відзначили у листопаді.
Його творчість – надзвичайно цікава сторінка в історії українського наївного малярства, вона найхарактерніше представляє селянський портрет. Він виконував роботи на замовлення, мандруючи селами Полтавщини.
Григорій Ксьонз недовго навчався у миргородського художника, талановитого майстра Михайла Химочки. Продовжив науку у відомих малярів того часу.
Наприклад, працював на Дмитра Івановича Рудича в містечку Хомутець. Той славився, як першорядний іконописець і маляр на Миргородщині.
Працював Григорій й на Ярему Отришка з Ромен. Ярема Олександрович писав портрети, пейзажі, ікони, розписував церкви, користувався великою популярністю у замовників, мав за плечима значний досвід у живопису, вивчав іконопис у Києво-Печерськії Лаври.
Працюючи у своїх колег на Полтавщині та Сумщині, Ксьонз удосконалював свої навички в писанні портретів. Від них перейняв він традиції давнього українського малярства.
Ксьонз малював пейзажі, натюрморти та ікони. Але особливе місце в його творчості посідають портрети, які він виконував на замовлення, мандруючи селами Полтавщини.
Перебуваючи у постійних подорожах та в пошуках роботи, художник жив надто скромно, навіть бідно. Ходив від села до села, від хати до хати – й малював. За роботу Григорій Ксьонз грошей не брав, згадував миргородський старожил Володимир Васильович Корнієнко: «До нас прийде, ми завжди його запросимо поїсти. Й сусіди його запрошували, знали, що бідує. Це була плата за труд. Навіть не пам’ятаю, щоб називав якусь ціну… Людям по-сусідськи дітей їхніх малював. Було, як узимку замерзне, прийде до нас, сяде біля плити, дрижить увесь… Нічим топити вдома».
Писав Ксьонз здебільшого з натури, рідше – з фотографії. На його картинах постаті українських селян на тлі чудової природи: святково вбрані жінки, чоловіки, діти.
Художник також писав канонічні ікони із зображенням Божої Матері, Спасителя, святих і апостолів.
Останні дні доживав у старечому будинку в селі Токарі Лохвицького району. Там митець і помер 10 березня 1947 року.
Перед початком лекції присутні переглянули кінострічку «Есе без слова» виробництва Полтавської обласної державної телерадіокомпанії «Лтава», присвячену Г.П. Ксьонзу.
Ім’я Григорія Ксьонза – майстра українського наївного мистецтва тривалий час не було знайоме громадськості. Але іноді у світі мистецтва трапляються сенсаційні відкриття, знахідки.
Так, тільки на початку 1970-х років завдяки Кіму Григоровичу Скалацькому – багаторічному директору Полтавського художнього музею, досліднику народного мистецтва про художника з Миргородщини довідався світ.
При яких обставинах це відбулося, про постать Григорія Ксьонза розповів сам Кім Григорович Скалацький – історик мистецтв, художник, реставратор станкового живопису, музейник, поет.
Із цікавістю слухали відвідувачі заходу ще одного дослідника творчості Ксьонза – Сергія Козлова – колекціонера, мецената, краєзнавця, директора Духовно-культурного центру імені преподобного Паїсія Величковського Свято-Успенського кафедрального собору.
Сергій Валерійович зробив великий внесок щодо увічнення пам’яті миргородського художника. Він є ініціатором установлення меморіальної дошки, організатором виставки художника в Полтаві. Також з його ініціативи відбувся у 2017 році Всеукраїнський художній пересувний пленер-конференція «Шляхами Григорія Ксьонза», присвячений пам’яті митця.
Він був не лише ініціатором встановлення 5 листопада 2017 року в селі Токарі Лохвицького району пам’ятника художнику, а ще й проектантом, архітектором, скульптором, автором барельєфа та робітником при його спорудженні.
Завдяки Сергію Козлову вдалося повернули із забуття ім’я Григорія Ксьонза, дізнатися деякі невідомі раніше факти з біографії художника.
Коли дивишся на роботи Ксьонза, розумієш, що внутрішній світ його був дуже багатий, прекрасна і гарна людина намалювала ці картини. Ми бачимо традиційні образи, загальнозрозумілі сюжети. Тут і українські звички, і образи людей, котрі жили в той час.
Ці картини створив художник, що не мав професійної освіти. Але у своїй душі він мав Божий дар.
Внучата племінниця Григорія Ксьонза – дитяча письменниця, поетка, перекладачка, журналістка Надія Володимирівна Кир’ян присвятила своєу дядькові вірш «Художник»:
Був дядько земний, не вірив в дива,
Не міг ні чути, ні говорити.
Він ходив по селах і малював -
І то був єдиний зв’язок зі світом.
Дядько просто й немудро жив,
Ходив у старій сорочині потертій,
Та над усе у житті дорожив
Фарбами і мольбертом.
Легко ішов по дорозі крутій,
Не боявся ні сонця, ні зливи.
Дядька впізнавали сільські півні
І на його честь кукурікали галасливо.
Він малював криницю без дна,
Жінок із відрами, що її обступали…
І прикипали фарби до полотна,
Як дядько до життя, прикипали.
І небо прибігало під самі стріхи,
Зацвітало коровами і будяками.
Дивувались сусіди, забувши про лихо,
І милувались дядьковими руками.
А він простував через села, рідні й чужі,
Не минаючи на щляху ні одного.
А потім тихо заснув, дійшовши межі,
А фарби і пензлі притулились до нього...
Розповідь про життєвий та творчий шлях Григорія Петровича Ксьонза супроводжувалася презентацією, яку підготувала головна бібліотекарка відділу мистецтв Інна Загребельна.
Світлини Володимира Короткова.
Немає коментарів:
Дописати коментар