неділя, 21 липня 2024 р.

«Полтавська мальовка» – виставка, яку варто відвідати!

21 липня у рамках культурно-просвітницького проєкту Полтавського обласного осередку НСМНМУ, відділу мистецтв ПОУНБ імені І.П. Котляревського та закладів освіти, що здійснюють підготовку фахівців галузей культури, мистецтва та креативних індустрій, «Шлях до Перемоги!», відбулося відкриття виставки творів майстрів декоративного розпису «Полтавська мальовка», експонати якої переконливо свідчать про те, що регіональний розпис живе в роботах сучасних майстрів Полтавщини.



Виставкова експозиція презентує роботи творців, дослідників і популяризаторів, які зберігають та відроджують техніку полтавського розпису – одного з найдавніших в Україні. 
Неймовірні роботи вражають своєю красою, майстерністю та теплом!



Сьогодні полтавський декоративний розпис, який за технікою виконання має сакральну і структурну схожість із малюванням на глиняних виробах Трипілля, трохи призабутий. Але завдяки спільноті, що утворилася за ініціативою членкині Полтавського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва, знаної майстрині декоративного розпису і писанкарства Лідії Орел і вже два роки активно діє, на Полтавщині зберігається та відроджується техніка місцевого автентичного розпису.
Учасники спільноти не лише самі вивчають техніку розпису, але й навчають їй всіх бажаючих. Проводять майстер-класи та лекції, під час яких розповідають про особливості полтавського розпису.
Рух із дослідження полтавського розпису очолив заслужений майстер народної творчості України, голова Полтавського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва Євген Пілюгін. 

Юлія Мохірєва – кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри образотворчого мистецтва ПНПУ імені В.Г. Короленка, членкиня Національної спілки художників України, давно ґрунтовно досліджує символіку розпису. Розробила технологію навчання мистецтву полтавського розпису. У 2007 році видала навчально-методичний посібник «Цей мальований світ (сам навчись розписувати вироби з дерева)». А зараз готується друге його видання.






Нині полтавський розпис внесений в обласний список нематеріальної культурної спадщини. 
Мета його популяризаторів – добитися, щоб наш розпис потрапив до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини.








Про мистецьку цінність полтавського розпису натхненно розповідали куратори, учасники та відвідувачі виставки: заслужений майстер народної творчості України, голова ПОО НСМНМУ Євген Пілюгін; членкиня ПОО НСМНМУ, майстриня декоративного розпису і писанкарства Лідія Орел; начальник відділу культури, молоді, спорту і туризму Терешківської сільської тергромади Оксана Іноземцева; членкиня НСМНМУ, майстриня народної та авторської ляльки Тамара Пилипенко; кандидатка педагогічних наук, доцентка, завідувачка кафедри образотворчого мистецтва ПНПУ імені В. Г. Короленка Тетяна Саєнко, головна бібліотекарка відділу мистецтв ПОУНБ імені І. П. Котляревського Інна Загребельна.








За музичний супровід заходу дякуємо Уляні Барсук – майстрині з Харківщини, членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва України, випускниці факультету музичного мистецтва Харківської державної академії культури (кафедра естрадного та народного співу). Декілька років Уляна працювала у фольклористичному гурті "Мережка", що відтворює співочі традиції та ремесла Слобожанщини, а зараз є учасницею фольклорного гурту "Муравський шлях".
Колоритна й унікальна співачка вразила своїм виступом присутніх. У її виконанні прозвучали українські народні пісні «Петрівочка», «Ой, роду наш красний», «Поза гаєм-гаєм».


Експозиція «Полтавська мальовка», що вміщує майже 150 творів, відкрита для перегляду до кінця серпня 2024 року.




Музичний дарунок від майстринь Лідії Орел і Тамари Пилипенко!

Наразі є сподівання, що така експозиція буде цікавою для багатьох і проводитиметься періодично. І, можливо, «Полтавська мальовка» стане з часом ще однією мистецькою традицією Полтавщини, як виставки «Різдвяний вернісаж» та «Великодній вернісаж».

Полтавське Обласне Телебачення:




Немає коментарів:

Дописати коментар